Wyjazd młodzieży do Białegostoku

W dniach od 3 do 6 września 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani Alicji Łukaszewskiej udała się w podróż do Białegostoku, której celem były udział w Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru oraz zwiedzanie Podlasia i okolic. W ten sposób zrealizowaliśmy kolejny punkt projektu edukacyjnego: Trwała Pamięć Pokoleń.

Uczestnicy przygotowali swoje refleksje do publikacji przez Stowarzyszenie Memoramus.

Udział w projekcie umożliwił mi  poznanie wielokulturowości wschodniej Polski, a także nauczył mnie wielu rzeczy związanych z tradycjami, zwyczajami oraz obrzędami innych wyznań. Podczas wyjazdu mieliśmy szansę zobaczyć Białystok, oraz wiele malowniczych miasteczek i wsi wciąż żyjących według różnych tradycji i kultur. Zwiedzaliśmy cerkwie i meczety, muzułmański cmentarz oraz różne muzea. Projekt ten pokazał mi również jak ważna jest pamięć o tym co było, a także jak wiele osób bierze aktywny udział w świętach i uroczystościach upamiętniających naszych Rodaków na przestrzeni dziejów. 

Maria Prochot klasa 2.3

W dniach od 03.09 do 06.09 2019 stowarzyszenie Memoramus  zorganizowało wyjazd do Białegostoku. Głównym celem był nasz udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. W tym roku spotkał mnie ogromny zaszczyt i zostałem wybrany jako przedstawiciel XI LO w Poznaniu. Wziąłem w nim udział 06.09.2019 r i przeszedłem z koleżankami i kolegami ulicami Białegostoku. Uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem Mordu Katyńskiego gdzie zapaliliśmy znicze . Dalej udaliśmy się wraz z innymi uczestnikami, którzy przybyli z całej Polski do Pomnika Nieznanego Sybiraka gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Po zakończeniu mszy uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, a następnie Hymn Sybiraków.

Uważam, że taki sposób upamiętniania jest bardzo ciekawy ze względu na to, iż każdy może się przyłączyć i uczcić pamięć o wywiezionych w głąb Rosji i poświęcić ten dzień na refleksje

Dominik Tabaczka klasa 2.6

Skip to content