W dniu 5 kwietnia 2023 r. delegacja młodzieży z XI LO wraz z panią Alicją Łukaszewską wzięła udział w uroczystościach uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej lat 1939-45 w   w Forcie VII przy ul. Polskiej.

Uroczystości w Forcie VII zainaugurowały w Poznaniu obchody Miesiąca Pamięci Narodowej. W tym roku centralną postacią obchodów jest  pastor, ks. Gustaw Manitius.

Według informacji przekazanych przez poznański magistrat, po wybuchu wojny ks. Manitius, znany z działalności w Polskim Związku Zachodnim, padł ofiarą terroru niemieckich okupantów – stał się męczennikiem za swą stałość w wierze i wierność Polsce. Znana jest relacja mówiąca, że naziści postawili go przed wyborem. Mógł albo stać się Volksdeutschem – co oznaczało m.in. współpracę w przekształceniu kościoła ewangelickiego w instrument hitlerowców, i odprawianie nabożeństwa jedynie w języku niemieckim – albo ponieść konsekwencje odmowy. Wielki patriotyzm i wiara nie pozwoliły pastorowi na podjęcie takiej decyzji. Odmówił jakiejkolwiek współpracy z nazistami. 9 października 1939 r. został aresztowany i uwięziony przy ul. Młyńskiej. Zachowały się jego grypsy wysyłane do żony z tego więzienia. Stamtąd około 14 grudnia trafił do obozu w Forcie VII. Prawdopodobnie umieszczono go w jednej z cel w prawej części koszar szyjowych. Ks. Gustaw Manitius zginął prawdopodobnie w nocy z 28 na 29 stycznia 1940 r. (według innych źródeł 30 stycznia).

Miesiąc Pamięci Narodowej obchodzony jest w kwietniu; jego celem jest przypomnienie o znaczących wydarzeniach w historii Polski i oddanie czci bohaterom, którzy ginęli za naszą wolność w wyniku codziennych egzekucji, tortur i nieludzkich warunków bytowych.

Skip to content