„Trwała Pamięć Pokoleń 2023”

Projekt Stowarzyszenia Memoramus:

„Trwała Pamięć Pokoleń 2023”

„Kultura Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Tradycje szlacheckie i ziemiańskie.

Polska Golgota Wschodu”.

 

W dniach 03-06 października miałyśmy przyjemność wzięcia udziału w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Memoramus „Trwała pamięć pokoleń 2023”. Był to projekt, w którym brali udział reprezentanci poznańskich szkół ponadpodstawowych. Odbywał się on na Podlasiu.

W ramach projektu miałyśmy okazję poszerzyć naszą wiedzę na temat: tradycji szlacheckich i ziemiańskich, kultury i religii  Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz Polskiej Golgoty Wschodu – tematyka zbrodni katyńskiej oraz zsyłek na Sybir.

Wyjazd miał na celu przekazać wartości historyczne związane z rejonami Kresów oraz uwrażliwić młodzież na wielokulturowość.

Wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru oraz Muzeum Domu Rodziny Pileckich uzmysłowiły nam trudną sytuację społeczną w czasach II Wojny Światowej, oraz przybliżył nam prywatne historie rodaków.

Miałyśmy okazję zaznajomić się z wyznaniami mniejszości narodowych w Polsce, poprzez zwiedzanie synagogi żydowskiej, cerkwi prawosławnych wraz z muzeum ikon oraz meczetu Tatarów.

Czas spędzony w Białymstoku poświeciłyśmy na zwiedzaniu miasta: ratusz, rynek, okoliczne pomniki oraz Uniwersytet Medyczny, znajdujący się w dawnym Pałacu Branickich.

Był to wyjazd uświadamiający oraz poszerzający horyzonty, nie tylko w kwestii wiedzy, ale poruszył również sferę emocjonalną.

Opiekunem naszej grupy była Pani profesor Dorota Szukała, której serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i sprawowaną nad nami opiekę.

Weronika Majchrzak, Zuzanna Napieralska, Julia Pludra, Adrianna Walicht klasa 3/4

Skip to content