Polska – Niemcy – Czechy. Międzynarodowa wymiana młodzieży w XI LO

W  ostatnim tygodniu słonecznego i ciepłego września 16 uczniów z partnerskiej szkoły Hardtberg Gymmnasium w Bonn i 16 uczniów naszego liceum brało udział w kolejnej już, kontynuowanej od 21 lat, polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.

Tym razem poznawaliśmy wspólną historię i kulturę Polski, Niemiec i Czech.

 

Spotkanie z trzema kulturami rozpoczęliśmy od odkrywania zagadek związanych ze stolicą Wielkopolski podczas gry miejskiej i smacznych warsztatów w Rogalowym Muzeum.

Na pograniczu polsko-czeskim przemierzaliśmy podziemia Twierdzy Kłodzka, a wieczorem spacerowaliśmy uroczymi uliczkami miasta.

W górskim Dolni Morawy pokonywaliśmy nasze lęki wysokości na najwyższym w Europie moście i spacerując „ w chmurach”.  Czeska Praga była okazją do poznania jej zabytków i miejsc inspiracji dla pisarza Franza Kafki, a także spróbowania narodowej kuchni. Zwiedzanie Wrocławia, łączącego zabytkową architekturę wielu kultur z nowoczesnym budownictwem, było najlepszym podsumowaniem naszych poszukiwań bliskich związków polsko-niemiecko-czeskich.

W ponadkulturowy świat sztuki przenieśliśmy się na interaktywnej wystawie magicznego malarstwa Vincenta van Gogha i muzyki romantycznej. Zebraniem naszych doświadczeń, spostrzeżeń i obrazów były tworzone wspólnie komiksy nawiązujące do tematu tegorocznej wymiany.

Projekt polsko – niemieckiej wymiany młodzieży jest realizowany z inicjatywy i pod opieką pani Elżbiety Bartkowskiej-Żbeli i pani Jolanty Stockiej-Jabrini, jest współfinansowany przez Deutsch – Polnisches Jugendwerk i Radę Rodziców przy XI LO.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wymiany

Skip to content