Alicja Mikołajczak, Maja Paterska uczennice klasy 3/1 oraz Eryk Tecław uczeń klasy 2G1 XI LO w Poznaniu znaleźli  się w gronie laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej organizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego i otrzymali wyróżnienie w tym konkursie.

Osobne wyróżnienie otrzymała również nasza Szkoła  za najciekawszą prezentację z procesu hodowli kryształów.

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat krystalografii i wzrostu kryształów w środowiskach szkolnych oraz ukazanie ważnej roli krystalografii w naukach przyrodniczych, technice i sztuce.

Uczestnicy konkursu mieli  za zadanie wyhodować jak najlepszej jakości kryształ/kryształy.  Kryształy mogły być wyhodowane dowolną metodą, z dowolnie wybranych związków.

Powstawanie kryształu było dokumentowane  (zdjęcia, film, opis).

Wyhodowanie ciekawego kryształu o odpowiednich kształtach i proporcjach zgodnie z regulaminem konkursu to nie łatwe zadanie. Wymaga wielu prób i cierpliwości oraz wiedzy z zakresu chemii i fizyki.

Hodowla kryształów trwa długo, jednak ciężka i żmudna praca przyniosła nie tylko widzialny efekt pod postacią wyhodowanych kryształów, ale także satysfakcję uczniom.

Wyniki konkursu zostały opublikowane na stronie internetowej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Iwona Łacińska