Księgozbiór Biblioteki obejmuje ponad 17 tysięcy woluminów, w tym audiobooki i filmotekę. Odnaleźć w nim można pozycje z różnych dziedzin nauki, literaturę piękną i – oczywiście – lektury.Zasoby są na bieżąco uzupełniane o nowości,  również zgodnie z sugestią Czytelniczek i Czytelników. Sukcesywnie wymieniany jest też księgozbiór lekturowy: miejsca starych, zniszczonych egzemplarzy zajmują nowe.

 

W 2016 roku Biblioteka otrzymała dotację na zakup książek z funduszu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Zakupiono wówczas pokaźną liczbę nowości, w sumie 497 książek. Bogaty i różnorodny księgozbiór Biblioteki stanowi cenną pomoc dla młodzieży w przygotowaniu się do lekcji, konkursów oraz służy rozwijaniu zainteresowań i pasji. W 2018 roku zakończyła się komputeryzacja księgozbioru Biblioteki. Modernizacja ta znacząco poprawiła jakość pracy,  przyspieszając i ułatwiając proces wypożyczania.

Od 2012 roku Biblioteka wzbogaciła się o dodatkowe pomieszczenie, które przeznaczone zostało na Multimedialne Centrum Informacji, gdzie znajduje się 7 komputerów z dostępem do Internetu oraz możliwością skanowania.W pomieszczeniach Biblioteki odbywają się również lekcje nauczania indywidualnego. To także przyjazne miejsce pracy dla zespołów przygotowujących się do projektów i konkursów.

Kontynuowane są na bieżąco cieszące się największą popularnością akcje: „Poczęstuj się książką”, „Bank pomysłów dla biblioteki szkolnej” oraz „Lista życzeń”, dzięki której Czytelniczki i Czytelnicy mają wpływ na kształtowanie księgozbioru Biblioteki. W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbywają się różne imprezy czytelnicze. W Bibliotece prowadzona jest również Kronika szkolna. Od lat umożliwiamy naszym Użytkowniczkom i Użytkownikom cieszenie się dobrą lekturą w okresie wakacji, regularnie uruchamiając akcję „Wakacyjnych wypożyczeń”.

W ramach działalności Biblioteki odbyły się dwa spotkania autorskie z Absolwentami naszego Liceum. Gościliśmy pana Filipa Czekałę –   autora książek: „Historie warte Poznania” i „Miasto nie do Poznania” oraz pana Filipa Springera – fotoreportera i autora reportaży, m.in.: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Biblioteka włącza się w zadania edukacyjno-wychowawcze realizowane w Szkole, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych, organizując spotkania z Drużyną Szpiku oraz opiekując się gośćmi z zagranicy odwiedzającymi naszą Szkołę w ramach wymian młodzieży. Biblioteka dzięki współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną umożliwia młodzieży uczestniczenie w programie edukacyjnym PoczytajMy, wspierającym czytelnictwo. Bierzemy też udział w ogólnopolskich akcjach: Czytaj PL, Zaczytani.org, „Jak nie czytam, jak czytam”.

Tekst: A. H., A. Ł.

Skip to content