Zimowy wyjazd do Anglii

W drugim tygodniu ferii 13-osobowa grupa uczniów XI Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem, panem Maciejem Siwikiem, wzięła udział w tygodniowych warsztatach języka angielskiego w Anglii. Nasza przygoda w rozpoczęła się od 21- godzinnej podróży autokarem, podczas której uczniowie zgłębiali tajniki kultury brytyjskiej, wykonując różnorodne  ćwiczenia specjalnie przygotowane na potrzeby tych warsztatów, dzięki czemu podróż minęła bardzo szybko. Do Dover w Anglii dopłynęliśmy promem z Dunkierki i naszym pierwszym przystankiem było urocze miasteczko Canterbury, w którym spędziliśmy cały dzień, odwiedzając z miejscowym przewodnikiem, Martinem, m.in. słynną Katedrę Kanterberyjską i grób Josepha Conrada.

Wieczorem zostaliśmy podzieleni na grupy i wysłani do naszych rodzin goszczących tzw. Host Family. Kolejne dni poświęcone były Londynowi. Zwiedzanie stolicy Anglii rozpoczęliśmy od tętniącej życiem dzielnicy Westminster. Mieliśmy okazję być na Trafalgar Square, w pobliżu Pałacu Buckingham, jak również w National Gallery, w której oglądaliśmy oryginalne obrazy słynnych artystów,  m.in. Van Gogha i jego słynny wazon ze słonecznikami. Chwilę oddechu złapaliśmy, podziwiając przyrodę w królewskim Parku St. James’s, a wisienką na torcie tego dnia była przejażdżka Kołem Milenijnym, tzw. London Eye. W kolejnych dniach największe wrażenie zrobiły na nas: udział w debacie parlamentarnej w Pałacu Westminsterskim, zabytkowa sala koncertowa Royal Albert Hall czy muzea Natural History Museum i Science Museum, w którym mieliśmy okazje przeżyć imitowane trzęsienie ziemi.

Mieliśmy okazje zwiedzić zakątki Hogwartu i obejrzeć oryginalne rekwizyty wykorzystane w filmach z serii „Harry Potter”  w Warner Bross Studio. Lekcje historii odbyliśmy w Tower of London, a kultury w The Globe Theatre, w którym odbyły się warsztaty aktorskie. Ostatni dzień poświęciliśmy na dzielnicę, w której mieszkaliśmy, czyli Greenwich, gdzie zwiedziliśmy Maritime Muzeum oraz Królewskie Obserwatorium Astronomiczne.  Po powrocie do Polski odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla najaktywniejszych uczestników warsztatów.

Cały wyjazd bardzo mi się podobał i nadal jestem zauroczona Londynem. Jest to piękne i zabytkowe miasto, które polecam zwiedzić każdemu. Dzięki warsztatom poznałam kulturę i nowych przyjaciół (również z XII LO które razem z nami uczestniczyło w wycieczce) oraz podszkoliłam język angielski.

Marianna Piórkowska 2/1

Skip to content