ZIELONA ENERGIA … czyli Jedenastka zwiedza ITPOK

Co to takiego ITPOK? To skrót od Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i jak nam już na wstępie wytłumaczono, nie jest to „spalarnia śmieci”.

 

Dlaczego ? Bo wykorzystuje się tu odpad, który nie podlega recyklingowi, ale za to zostaje wykorzystany  jako źródło do produkcji energii cieplnej dla mieszkańców Poznania i okolic. Poznaliśmy historię przetwarzania odpadów, które w domu umieszczamy w pojemnikach na tzw. śmieci mieszane – dla tych, co nie pamiętają pojemniki te mają zazwyczaj czarny kolor,  aż do momentu wytworzenia z nich energii cieplnej.

 

Zwiedziliśmy halę odpadów, która wcale nie jest placem z odpadami , ale nowoczesną halą, zautomatyzowaną i czystą. Pokazano nam centrum sterowania – jeden człowiek i kilkadziesiąt monitorów, zajrzeliśmy przez okienko do pieca, w którym temperatura sięga ponad 400°C, okienko to pracownicy nazywają „oknem życia”.

 

Wszystko wygląda i jest nowoczesne, sterowane automatycznie, ale jednocześnie wielu ludzi czuwa nad bezpieczeństwem zachodzących tam procesów, sprawnością instalacji. Takich nowoczesnych zakładów zajmujących się przetwórstwem odpadów i pozyskiwaniem zielonej energii jest w Polsce zaledwie 8, w tym w naszym Poznaniu, co jest powodem do dumy dla naszego  miasta.

 

A my wróciliśmy z wycieczki z przekonaniem, że nasza ekologiczna świadomość  i postawa w życiu codziennym, w szkole, pracy to najlepszy sposób na ochronę środowiska, w którym żyjemy.

 

Klasa 3.6 pod opieką  Magdaleny Ignacik

Skip to content