Wyjazd na Litwę 2024
W dniach 22.05-29.05.2024 r. pięcioro uczniów z naszego Liceum pod opieką pani Dyrektor Elżbiety Szaflińskiej-Gryń i pani Alicji Łukaszewskiej wspólnie z młodzieżą z kilku poznańskich szkół wyjechało na Litwę w ramach projektu ,,Historia naszych Kresów-Wileńszczyzna”. Jednym z założeń tego projektu było odwiedzenie polskich i polsko-litewskich placówek oświatowych. Mieliśmy okazję zawrzeć nowe znajomości z młodymi Polakami mieszkającymi w Wilnie, poznać system nauczania na Litwie oraz piękno języka litewskiego.
Po przyjeździe do Wilna odwiedziliśmy nasze zaprzyjaźnione Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, a wieczorem uczestniczyliśmy w koncercie zespołu ,,Wilenka” w Domu Kultury Polskiej, gdzie odbyła się premiera autorskiej piosenki z okazji Dnia Mamy.
Kolejne dni naszego pobytu na Litwie upłynęły na zwiedzaniu Wilna i okolic. Byliśmy w Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu. Uczestniczyliśmy z zajęciach edukacyjnych z kaligrafii w miejscu zamieszkania sławnego poety Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Odwiedziliśmy Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Mieliśmy tam okazję pomodlić się w kaplicy, gdzie namalowany został oryginalny obraz „Jezu, ufam Tobie”. W Wilnie zobaczyliśmy pomnik Giedymina, plac Katedralny w Wilnie, gdzie tuż obok Katedry wileńskiej znajduje się znany wileński kamień cudów. Zwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława. Odwiedziliśmy dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, gdzie obecnie znajduje się muzeum Adama Mickiewicza. Udaliśmy się też pod pomnik Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Wjechaliśmy na Górę Giedymina fenikularem, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta. Byliśmy też na Zarzeczu, w dzielnicy artystów, oddzielonej od wileńskiej starówki rzeką Wilenką. Udaliśmy się pod Ostrą Bramę, gdzie niektórzy z nas pomodlili się przed cudownym obrazem Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Byliśmy na cmentarzu na Rossie oraz na cmentarzu na Antokole.
Udaliśmy się w podróż nad Morze Bałtyckie w kierunku Połągi. Zwiedziliśmy ogród botaniczny i Muzeum Bursztynu w Połądze, które mieści się w pałacu Tyszkiewiczów. Był czas na krótkie plażowanie nad Bałtykiem w pięknym kurorcie Połąga. Odwiedziliśmy też Kłajpedę oraz Troki.
Przed wyjazdem do Polski udaliśmy się po raz ostatni do Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, żeby się pożegnać i podziękować za zaproszenie i współpracę. Następnie pojechaliśmy do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach. Podziwialiśmy tam dobrze wyposażone sale lekcyjne. Naszą uwagę zwróciła pracownia chemiczna, składająca się z sali wykładowej, laboratorium i zaplecza oraz nowoczesna biblioteka szkolna.
Po pobycie na Wileńszczyźnie spędziliśmy dwa kolejne dni w okolicach Augustowa. Popłynęliśmy w rejs statkiem Szlakiem Papieskim. Pojechaliśmy również do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Klasztor znajduje się na wzgórzu otoczonym przez wody jeziora Wigry, a z wieży widokowej można zobaczyć piękną okolicę. Zwiedziliśmy tam Muzeum Jana Pawła II. Odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studziennicznej.
W dniu powrotu do domu pojechaliśmy do Supraśla i obejrzeliśmy z zewnątrz Prawosławny Monaster z XV wieku. Następnie udaliśmy się do Tykocina. Zwiedziliśmy Wielką Synagogę – jedną z najstarszych synagog w Polsce oraz zamek w Tykocinie.
To była niesamowita wyprawa i wspaniała lekcja historii! Poznaliśmy rówieśników z Wilna i bardzo dużo dowiedzieliśmy się o Wileńszczyźnie.
Filip Fiedler 1.1
Zbigniew Krüger 1.4
Wojciech Kutzner 1.4
Emilia Mielcarek 3.3
Barbara Żychlińska 1.1