Warsztaty kaligrafii w XI LO

10 czerwca 2022 r. w naszej szkole miały miejsce warsztaty kaligrafii średniowiecznej, które były nagrodą za wyróżnienie w akcji czytelniczej „Zaczytana Przerwa”.

„Zaczytana Przerwa” to Czytelnicza Akcja Społeczna będąca integralną częścią projektu czytelniczo-kulturalnego SłowoDziej, którego organizatorem jest Fundacja Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR .

Warsztaty prowadziła Pani Edyta Czarnecka – prezes Fundacji AITWAR. A swoją obecnością na warsztatach zaszczyciła nas Pani Nina Majewska Brown, której w znacznej mierze zawdzięczamy wyróżnienie.

W pierwszej części zajęć prowadząca opowiedziała nam na czym i jakimi przyrządami pisano w przeszłości. Następnie mieliśmy okazję zapoznać się m.in. ze średniowiecznym piórem, zaostrzoną trzciną oraz pałeczkami. Później uczyliśmy się nimi posługiwać, żeby zapisać średniowieczną czcionką nasze imiona i nazwiska, co wymagało wielu prób. Na końcu warsztatów otrzymaliśmy zdjęcia rysunków smoków ze średniowiecznych ksiąg i podejmowaliśmy się ich przerysowywania za pomocą wybranego przez nas narzędzia piśmienniczego. Zajęciom towarzyszyła przyjazna atmosfera, połączona z wartościowymi treściami przekazanymi nam przez utalentowaną prowadzącą.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która w przyszłości będzie mogła rozwijać tę fascynującą pasję.

Skip to content