UDZIAŁ UCZNIÓW XI LO im. JADWIGI I WACŁAWA ZEMBRZUSKICH W KONKURSIE JĘZYK NIEMIECKI W POZNANIU (V EDYCJA)

W marcu br. odbyły się w formie online półfinał oraz finał V edycji Konkursu Język Niemiecki w Poznaniu. Organizatorem Konkursu był Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sekcja Lingwistyczna Koła Naukowego Germanistów przy IFG UAM. Konkurs skierowany był do szkół miasta Poznania, powiatu poznańskiego oraz powiatów sąsiednich: obornickiego, wągrowieckiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, średzkiego, śremskiego, kościańskiego, grodziskiego, nowotomyskiego oraz szamotulskiego.

I etap Konkursu (szkolny) został przeprowadzony już w styczniu 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię jego dalsze etapy (półfinał i finał) zostały odłożone w czasie, do marca br.

Konkurs cieszył się dużą popularnością. W etapie szkolnym Konkursu – w wielu szkołach ponadpodstawowych − wzięło udział 300 uczniów i uczennic, spośród których − na podstawie wysokiej liczby zdobytych punktów − wyłonionych zostało 39 półfinalistów, w tym dwoje reprezentantów naszego XI Liceum Ogólnokształcącego, Alicja Heimrath z klasy 2 G2 oraz Aleksander Skrzypczak z klasy 3 1.

Poziom językowy tegorocznego półfinału oraz finału V edycji Konkursu był bardzo wysoki. Półfinał polegał na rozwiązaniu różnego rodzaju zadań językowych, w tym rozwiązaniu testu wyboru poprawnej odpowiedzi (część I), transformacji struktur językowych (część II), tłumaczeniu zdań z języka niemieckiego na język polski (część IIIa) oraz tłumaczeniu zdań z języka polskiego na język niemiecki (część IIIb). Reprezentanci XI Liceum Ogólnokształcącego wykazali się szeroką wiedzą językową, zajmując miejsca pośrodku grupy półfinałowej.

Z grona półfinalistów do ścisłego finału zakwalifikowano tylko 10 finalistów. Finał polegał na rozmowie online z Komisją Konkursową na temat wylosowany z zakresu podanych wcześniej kręgów tematycznych: Naturkatastrophen (katastrofy naturalne), Mediensucht (uzależnienie od mediów) lub Rolle der Familie (rola rodziny). Laureatkami całego Konkursu (I i II miejsce) zostały uczennice VII LO im. Dąbrówki w Poznaniu, III miejsce zajęła natomiast uczennica z LO im. J. Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Wszyscy tegoroczni półfinaliści, finaliści oraz laureaci otrzymają upominki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Filologii Germańskiej UAM.

W nadchodzących roku szkolnym 2021/2022 odbędzie się kolejna – VI edycja Konkursu. Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów do wzięcia w niej udziału i wypróbowania swoich umiejętności z języka niemieckiego!

Do odważnych świat należy! Den Mutigen gehört die Welt!

Skip to content