Spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz w Bibliotece i Centrum Kultury w Dopiewie

13 maja br. Pani Klaudia Woźniak wraz z uczniami z Klubu Czytelniczego uczestniczyła w spotkaniu autorskim z p.Jolantą Sowińską-Gogacz, kulturoznawcą i przyjacielem szkoły, która jako pracownik Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi od 3 lat organizuje prelekcje dla uczniów XI LO nt. Obozu Dzieci Polskich .

 

Jest laureatką nagrody Znak Dobra (Poznań 2015), Plastra Kultury (Książka Roku 2020) oraz wyróżnienia im. Janusza Kurtyki przyznane przez jury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za pracę publicystyczną w roku 2020.

 

Jako osoba, której udało się dotrzeć do ostatnich żyjących ocalałych i spisać ich relacje, zapraszana jest często do realizacji medialnych opowiadających historię łódzkiego obozu – filmów dokumentalnych, reportaży filmowych, audycji radiowych. Autorka obszernej i unikatowej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych, filmowych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje i losy byłych więźniów po zakończeniu wojny.

 

Pani Jolanta Sowińska-Gogacz niezwykle wzruszająco opowiadała o swojej książce pt. „Mały Oświęcim”, którą posiadamy w zasobach biblioteki, natomiast największą radością była możliwość rozmowy z Panem Jerzym, który jako dziecko był więźniem obozu w Łodzi i opowiedział o swoich wspomnieniach z tego okresu.

 

Wszyscy wyszliśmy ubogaceni i wzruszeni i dziękujemy p.Jolancie, że pamiętała ,aby nas również zaprosić na to niezwykłe wydarzenie.

Skip to content