RADIUM QUEEN … czyli śladami Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie

Nazwisko laureatki dwóch Nagród Nobla z fizyki i chemii znają chyba wszyscy, ale nie każdy wie, że dom, w którym urodziła się i wychowywała Mania ( tak o niej mówiono w dzieciństwie) nadal stoi na ulicy Freta 16 w  Warszawie. Dziś jest tam muzeum poświęcone życiu i pracy Marii Skłodowskiej – Curie ( MMSC ).

 

Skoro biografia noblistki jest lekturą obowiązkową w Japonii, to tym bardziej powinniśmy znać ją i my. Dlatego udaliśmy się na lekcję biograficzną i spacer po Warszawie śladami uczonej, organizowane edukatorów MMSC.

 

Mieliśmy okazję zwiedzić dom, obejrzeć pamiątki po uczonej – jej oryginalne notatki, podręczniki, skrypty i jej publikacje, pracę doktorską. Zobaczyliśmy rudy uranu, które nadal „ świecą”, obejrzeliśmy mnóstwo fotografii przedstawiających uczoną w różnych momentach jej życia.

 

Spacer po Warszawie śladami Marii łączył w sobie elementy historii Polski, Warszawy, jej życia jako naukowczyni, emigrantki, kobiety. Przewodnik opowiadał, my słuchaliśmy, a nad nami było bezchmurne błękitne niebo. To była lekcja na szóstkę.

 

Klasa 2.3 wraz nauczycielkami chemii M. Ignacik i J. Starostą-Szonert

Skip to content