POZNAŃSKA „JEDENASTKA” W LONDYNIE I MIASTACH ANGLII

W dniach od 6 do 12 czerwca 2024 roku grupa 40 uczniów uczestniczyła w warsztatach językowych pod opieką p. Macieja Siwika, p. Barbary Wawrzynowskiej i p. Aleksandry Marciniak.

 

Uczestnicy dzielnie rozwiązywali zadania językowe i kulturowe już podczas wielogodzinnej podróży autokarem i przeprawy promowej. Zwiedzanie i poznawanie Anglii rozpoczęło się w urokliwej nadmorskiej miejscowości Brighton, gdzie zwiedziliśmy RoyalPavilion, dawną rezydencję królewską.

 

zdjęcie 01: RoyalPavilion w Brighton

Zgłębiliśmy tajniki życia morskich stworzeń w najstarszym na świecie akwarium Sea Life, pospacerowaliśmy uliczkami miasta, a później zobaczyliśmy jego panoramę z wysokości 162-metrowej ruchomej wieży widokowej i360, z której rozciągał się także przepiękny widok na morze.

 

zdjęcie 02: Wieża i360

Następnie udaliśmy się do Londynu, gdzie uczniowie zostali zakwaterowani w kilkuosobowych grupach u rodzin goszczących, poznając życie codzienne w Wielkiej Brytanii.

 

zdjęcie 03: Budynek Parlamentu w Londynie

Zwiedzanie Londynu rozpoczęliśmy od Parlamentu, gdzie podziwialiśmy piękne historyczne wnętrza, słuchając audioguidów i przewodnika. Dalej przespacerowaliśmy się przez StJames’s Park pod Pałac Buckingham, po drodze oglądając próbę parady Trooping the Colour organizowanej w ramach państwowych obchodów urodzin króla. Odwiedziliśmy też China Town, dzielnicę pełną restauracji z orientalnymi potrawami, a później odbyliśmy lekcję muzealną w National Gallery. Popłynęliśmy także w rejs Tamizą, podziwiając najważniejsze miejsca i mosty stolicy Anglii, a dzień zakończyliśmy oglądając wieczorne nabożeństwo w Westminster Abbey, opactwie koronacyjnym monarchów brytyjskich.

Kolejnym punktem zwiedzania było Cambridge, urokliwa miejscowość uniwersytecka. Spacerowaliśmy wśród kolegiów uniwersytetu z przewodnikami, którzy pasjonująco opowiadali nam o historii miasteczka, rekrutacji na studia i codziennym życiu studentów, które w wielu aspektach różnią się od polskich realiów. Później udaliśmy się na rejs łódką po rzece Cam, podziwiając zachwycające mosty i budynki uniwersytecie z innej perspektywy.

 

zdjęcie 04: Most Matematyków w Cambrigde

zdjęcie 05: Kaplica King’s College w Cambridge

Następny dzień był emocjonującą mieszanką historii i współczesności. Zaczęliśmy od zwiedzania zamku w Windsorze, gdzie mieliśmy wyjątkowe szczęście zobaczyć króla Karola III podczas uroczystości przekazania flagi irlandzkim strażnikom.

 

zdjęcie 06: Król Wielkiej Brytanii Karol III podczas uroczystości na zamku w Windsorze

zdjęcie 07: Zamek królewski w Windsorze

Po południu przenieśliśmy się w świat magii w Warner Bros Studios, zwiedzając wystawę poświęconą filmom o Harrym Potterze. Mogliśmy zobaczyć oryginalne filmowe kostiumy, przespacerować się po ulicy Pokątnej i Zakazanym Lesie, wsiąść do pociągu Hogwarts Express i Błędnego Rycerza, zobaczyć na własne oczy Zgredka i Hardodzioba, a także ogromną makietę zamku w Hogwarcie.

 

zdjęcie 08: Makieta Hogwartu w Warner Bros Studios

Kolejnego dnia dalej odkrywaliśmy Londyn. Zaczęliśmy od przejażdżki kołem widokowym London Eye. Następnie wzdłuż Tamizy udaliśmy się do historycznego teatru Szekspira „The Globe”, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach aktorskich pod okiem doświadczonych aktorów i reżyserów.

 

zdjęcie 09: Mural z Szekspirem w centrum Londynu

zdjęcie 10: Warsztaty aktorskie w „The Globe”

Stamtąd udaliśmy się w podróż śladami piratów na pokładzie statku „The GoldenHinde”, a następnie przespacerowaliśmy się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata: Tower Bridge.

 

zdjęcie 11: Most Tower Bridge w Londynie

Stąd udaliśmy się  w drogę powrotną, po drodze podsumowując zdobyte wiadomości, a najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni. Wszyscy wrócili z pamiątkowymi dyplomami, pełni wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności i chęci do dalszych odkryć!

 

Skip to content