Organizacja zajęć od dnia 1.09.2020r.
w XI Liceum Ogólnokształcącym
im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu
na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Nauczanie Indywidualne dla dzieci przewlekle chorych realizowane jest w formie zgodnie z zaleceniami PPP.
- W drodze do i ze szkoły uczniowie i pracownicy szkoły przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Wejście do budynku szkoły dla uczniów znajduje się: przy ul. Ściegiennego – główne wejście do budynku, dla pracowników szkoły, od strony dużego boiska szkolnego od ul. Ściegiennego, a dla Rodziców i petentów od strony małego boiska (domofon) skrzyżowanie ul. Ściegiennego/Wolska.
- Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczone są informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego Wszyscy wchodzący na teren placówki mają obowiązek korzystania z płynu do dezynfekcji rąk. W każdym pomieszczeniu szkolnym ( w tym w salach lekcyjnych ) oraz na korytarzach znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum ( osoby te obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu ( Izolatorium znajduje się w sali nr 113) zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Podczas pobytu w szkole w przestrzeni wspólnej korytarza, toalety uczniów i pracowników szkoły obowiązuje noszenie maseczek/przyłbic. W sali lekcyjnej uczniowie mogą zdjąć maseczki/ przyłbice.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk lub dezynfekcja, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, uczniowie nie udostępnią innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Za wietrzenie sal odpowiada nauczyciel mający zajęcia w danej sali lekcyjnej a za części wspólne sprzątaczka/ pracownik obsługi.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Regulamin biblioteki określa zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniające konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
- Do odwołania wyłączone zostaje korzystanie z szafek uczniowskich, odzież wierzchnią uczniowie noszą ze sobą.
- W pokoju nauczycielskim przebywają tylko nauczyciele, którzy zmieniają salę lekcyjną.
- Na przerwę wychodzą klasy, które zmieniają salę lekcyjną pozostali uczniowie pozostają w salach przy otwartych oknach i drzwiach
- Uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię przebywają w wyznaczonej sali pod opieką bibliotekarza lub wyznaczonego nauczyciela.
- W przypadku wprowadzenia nauczania hybrydowego (za zgodą Organu Prowadzącego, i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i po powiadomieniu Organu Nadzorującego), zastosowana zostanie zasada, że w danym tygodniu połowa wyznaczonych klas uczęszcza na lekcje stacjonarnie, a druga połowa uczestniczy w lekcjach z domu przy komputerze zgodnie z obowiązującym planem lekcji, ze wskazaniem na lekcje w formie online (wideokonferencji) i lekcji zdalnych.
- Uczeń uczestniczący w lekcji w trybie zdalnym jest zobligowany do posiadania włączonej kamery, tak aby znajdował się w zasięgu wzroku nauczyciela. W przeciwnym wypadku odnotowana zostanie nieobecność ucznia na zajęciach. W trakcie obowiązywania nauczania hybrydowego wszystkie sprawdziany będą zaplanowane tak by wszyscy uczniowie napisali je w trybie stacjonarnym, inne formy sprawdzenia wiedzy będą ustalone przez nauczyciela.
- W przypadku wprowadzenia nauczania zdalnego, nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia części zajęć w formie wideokonferencji.
- W XI LO do odwołania obowiązuje zakaz:
- prowadzenia warsztatów,
- prelekcji i innych zajęć przez osoby niezatrudnione w placówce,
- organizacja wycieczek,
- wyjść edukacyjnych,
- zawodów sportowych,
- wymian i innych form zajęć odbywających się poza terenem szkoły.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz najważniejsze informacje w formie graficznej dotyczące mycia i dezynfekcji rąk, prawidłowego zakładania maseczek, rękawiczek.
- Przebywanie w szkole osób z zewnątrz, w tym rodziców / opiekunów ogranicza się do niezbędnego minimum i odbywa się wyłącznie w wyznaczonych obszarach. Każdorazowo zobowiązuje się takie osoby do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk. Rekomendujemy umawianie spotkań z dyrekcją i nauczycielami przez sekretariat szkoły, lub za pomocą Mobidziennika.
- Monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone zostały plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na bieżąco dezynfekuje się urządzenia sanitarno-higieniczne.
- Na każdym piętrze znajdują się pojemniki na zużyte maseczki i rękawiczki (pojemniki są opisane)
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
- W przypadku zauważenia u ucznia lub pracownika bądź też zgłoszenia przez pracownika lub ucznia objawów takich, jak:
- duszność i kłopoty z oddychaniem,
- kaszel,
- gorączka (temperatura ciała 38°C i wyżej) – możliwa do zbadania w gabinecie pielęgniarki,
- objawy przeziębieniowe,
- bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
Należy niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły i pielęgniarkę:
- osoba ta zostaje odizolowana w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu,
- pracownik sekretariatu szkoły powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów o zaistniałej sytuacji
- pielęgniarka szkolna ustala listę osób, które miały bezpośredni kontakt z tą osobą oraz obszar budynku, w którym ta osoba przebywała.
- każdorazowo po wykorzystaniu „izolatka” podlega kompleksowej dezynfekcji
- pielęgniarka szkolna lub pracownik sekretariatu niezwłocznie zgłasza przypadek podejrzenia zachorowania Wojewódzkiej stacji sanitarno epidemiologicznej w Poznaniu (WSSE w Poznaniu, ul. Noskowskiego 23; 61-854-48-02 tel. alarmowy 61-656-80-50, tel. kom. 609-794-670)
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub uczeń z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującym w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.