W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 28 września w szkolnej auli odbyło się Jedenastkowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Całość przygotowała p. Beata Baszyńska z uczniami z  klas 2.4 i 3.4.

Zebrani sympatycy narodowego wieszcza mieli okazję przenieść się w fantastyczny świat Mickiewiczowskich ballad i posłuchać m.in. „Świtezianki”, „Romantyczności”, „Rybki”, „Pani Twardowskiej”…

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

W 2022 roku odbyło się w wielu miejscach Polski wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

„– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

Beata Baszyńska

Skip to content