Alicja Mikołajczak, Maja Paterska uczennice klasy 3/1 oraz Eryk Tecław uczeń klasy 2G1 XI LO w Poznaniu znaleźli  się w gronie laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej organizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego i otrzymali wyróżnienie w tym konkursie.

Osobne wyróżnienie otrzymała również nasza Szkoła  za najciekawszą prezentację z procesu hodowli kryształów.

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat krystalografii i wzrostu kryształów w środowiskach szkolnych oraz ukazanie ważnej roli krystalografii w naukach przyrodniczych, technice i sztuce.

Uczestnicy konkursu mieli  za zadanie wyhodować jak najlepszej jakości kryształ/kryształy.  Kryształy mogły być wyhodowane dowolną metodą, z dowolnie wybranych związków.

Powstawanie kryształu było dokumentowane  (zdjęcia, film, opis).

Wyhodowanie ciekawego kryształu o odpowiednich kształtach i proporcjach zgodnie z regulaminem konkursu to nie łatwe zadanie. Wymaga wielu prób i cierpliwości oraz wiedzy z zakresu chemii i fizyki.

Hodowla kryształów trwa długo, jednak ciężka i żmudna praca przyniosła nie tylko widzialny efekt pod postacią wyhodowanych kryształów, ale także satysfakcję uczniom.

Wyniki konkursu zostały opublikowane na stronie internetowej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Iwona Łacińska

Skip to content