20 lat wymiany polsko-niemieckiej!!!

20 lat wymiany polsko-niemieckiej – pod takim hasłem, pod koniec września, trzynastu uczniów XI LO, z inicjatywy i pod opieką pani Elżbiety Bartkowskiej-Żbeli i pani Jolanty Stockiej-Jabrini, wzięło udział w kolejnej już międzynarodowej wymianie z partnerską szkołą Hardtberg-Gymnasium. Tym razem to nasi uczniowie odwiedzili Niemcy; podczas tygodniowego i intensywnego programu zwiedzili Bonn, Kolonię i francuski Strasburg.

Położony w rejonie Alzacji Strasburg poznaliśmy nie tylko jako siedzibę Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ale przede wszystkim jako ciekawe i pełne zabytkowych kamieniczek, stojących wzdłuż rzeki Ill, miasto. Obowiązkowym punktem zwiedzania było stare miasto, średniowieczna katedra z ażurowymi wieżami i kolorowa dzielnica Petit France. W Niemczech uczniowie odwiedzili sławny boński Uniwersytet Fryderyka Wilhelma, małą Starówkę oraz dom Ludwiga  van Beethovena, w nowoczesnym muzeum Haus der Geschichte poznali historię Niemiec od czasów II wojny światowej do współczesności. Leżąca niedaleko Bonn Kolonia to przed wszystkim ogromna, budowana przez wiele wieków Katedra św. Piotra i Marii Panny i odrodzeniowe Stare Miasto położone nad rzeką Ren. Podczas interaktywnego zwiedzania Museum Ludwig zapoznaliśmy dzieła sztuki światowych ekspresjonistów, awangardzistów i kubistów. Nasi uczniowie brali także udział w zajęciach w niemieckiej szkole, a w ostatnim dniu wymiany, wspólnie z goszczącymi ich uczniami z Hardtberg-Gymnasium, wykonali collage z pamiątkowych zdjęć i walczyli o nagrodę w konkursie fotograficznym „ My i Europa – Zusammen in Europa”.

Nowe kraje – Niemcy/Francja, nowe języki- niemiecki/francuski, nowi ludzie, miejsca, nowe miasta, nowe i intensywne wrażenia, nowe znajomości, nowe inspiracje – tak w jednym zdaniu można podsumować tegoroczną wymianę polsko-niemiecką między poznańskim XI LO a Hardtberg-Gymnasium w Bonn, która od 20 lat odbywa się dzięki wsparciu Rady Rodziców przy XI LO oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Skip to content