Warsztaty radiowe klasy 2.4

Klasa 2.4 uczestniczyła w warsztatach radiowych w Radiu Emaus – prowadził je Pan Krzysztof Grządzielski, który jest absolwentem Jedenastki!

Radio – nie tylko muzyka

Telewizja, Internet, gazety, radio… W tych czasach mamy tak wiele możliwości poznawania świata i czerpania informacji. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W piątek, 20 września nasza klasa 2-4 wybrała się do radia Emaus, gdzie swoją pracę tam „do kuchni” przybliżył nam jeden z dziennikarzy.

Znaleźliśmy się w prawdziwym studiu, gdzie przeprowadza się wywiady z gośćmi. Dziennikarz wytłumaczył nam, że pracując w radiu, trzeba cały czas być na bieżącą z codziennymi newsami. Na radio nie składa się jedynie prezenter udzielający swojego głosu, ale cały sztab ludzi, zdobywających informacje, które musi on później szybko przekazać.

Bo oczywiście poza muzyką, w radio ważne są właśnie te informacje. Ludzie często włączają radia właśnie po to, aby dowiedzieć się co dzieje się na świecie, lub w ich mieście. Jednak jeśli news o jakimś wydarzeniu  jest przekazywany zbyt długo, monotonnym tonem, na pewno nie zachęci to słuchacza do wzięcia w nim udziału, lub to dalszego słuchania danej stacji radiowej.

Dlatego właśnie dowiedzieliśmy się jak krótko i zwięźle przekazywać informacje. Nie należy bawić się w opisywanie, ma być krótko i na temat. Jeśli zwracamy się do radia z prośbą o opublikowanie naszego newsa dotyczącego jakiegoś wydarzenia na jego antenie, nie należy przesadzać, skupić się na najważniejszych informacjach i nie zapomnieć również o zostawieniu danych kontaktowych.

Kiedy część teoretyczna warsztatów dobiegła końca, przyszedł czas na nasze pierwsze radiowe wystąpienie. Chociaż nie pojawiliśmy się na antenie i tak ogarnął nas stres, gdy dziennikarz poprosił o przeczytanie napisanej przez siebie krótkiej informacji prasowej przed mikrofonem. Jednak największa zabawa zaczęła się wtedy, gdy musieliśmy tego nagrania odsłuchać.

Warsztaty na pewno okazały się pomocne i pomogły nam zdecydować, czy chcielibyśmy wiązać swoją przyszłość z karierą radiową. Bardzo ciekawie było dowiedzieć się jak ta instytucja funkcjonuje od środka, zobaczyć prawdziwe studio i usłyszeć swój głos z radiowych głośników.

Monika Duszyńska, klasa 2.4