Spotkanie z panem Filipem Springerem w Jedenastce

21 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej Szkole pana Filipa Springera – absolwenta XI LO, fotografa, pisarza, autora książek reportażowych: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Księga zachwytów”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy, której celem jest poznawanie losów naszych absolwentów. Szkoła musi czerpać z dobrych wzorców!

Na spotkaniu byli obecni uczniowie z klas humanistycznych (1-4, 2-4, 3-4, 3-6). Niektórzy z nich przeczytali wybrane książki Autora i na ich podstawie zadawali naszemu Gościowi pytania. Interesujące były odpowiedzi naszego Gościa m.in. na pytania dotyczące miejsc w Poznaniu, do których wraca lub czym jest dla niego dom. Usłyszeliśmy, że wraca w miejsca, które w Poznaniu zostały zmienione, ale nie jest to zjawisko smutne, bo miasto się rozwija i nowa przestrzeń buduje nowe historie. Samo pojęcie „domu” według pana Filipa dla każdego człowieka jest zupełnie inne. Dla naszego Gościa definicją domu jest brak odczucia samotności, bliskość. Na sformułowanie takiej definicji wpłynęły doświadczenia zdobyte podczas podróżowania. Nie zabrakło także pytania, na ile studia przyczyniły się do tego co teraz robi?  Studia humanistyczne ukształtowały Go i przygotowały do tego, czym się obecnie zajmuje. Pan Filip Springer przyznał, że jest zadowolony z pozycji jaką teraz ma i nie zamieniłby się życiem z nikim innym. Cieszy Go jego praca, zarobki czy otoczenie.

Nasz Gość przekazał nam, że należy wierzyć w siebie i spełniać swoje marzenia. Samorealizacja to główny cel życia. Spotkanie z panem Filipem Springerem upłynęło w miłej atmosferze. Uczniowie byli zaciekawieni historią młodego pisarza i z chęcią Go słuchali oraz zadawali pytania. Takie spotkania są interesującą lekcją dla ludzi młodego pokolenia i wskazują nam, że nasze życie jest tylko w naszych rękach.

Cała społeczność Szkoły liczy na kolejne, fascynujące spotkania!

 

Michał Turno klasa 3-4