Klasy 2017/2018

 

Proponowane klasy na rok szkolny 2017/2018:

NR

PROFIL

JĘZYKI

PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

 

1-1

 

biologiczno-chemiczny

angielski, niemiecki

 

chemia, biologia, matematyka

 

1-2

 

lingwistyczny

angielski, niemiecki

 

angielski, niemiecki, geografia, polski

 

1-3

 

lingwistyczny

angielski, hiszpański

 

hiszpański, angielski, historia

 

1-4



humanistyczno – medialny

angielski, hiszpański

 

polski, angielski, historia

 

1-5

 

matematyczno – geograficzny

angielski, niemiecki

 

matematyka, geografia, informatyka

 

1-6

 

klasa wschodoznawcza

gr I Polska – Wschód

gr II Dwujęzyczna

angielski, rosyjski

rosyjski, angielski, historia

Opis klas:

KLASA 1/1      BIOLOGICZNO – CHEMICZNA

  • Przedmioty rozszerzone: chemia, biologia, matematyka
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, biologia
  • Języki obce: jęz. angielski, jęz. niemiecki
  • Współpraca z:
    • Centrum Chemii przy UMK w Toruniu – Centrum Chemii w Małej Skali (uczniowie biorą udział w warsztatach z eksperymentu chemicznego i naukowych wycieczkach do Torunia).
    • Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu (udział uczniów w wykładach i ćwiczeniach medycznych, np. w prosektorium)
    • Wydziałem Towaroznawstwa (UE) w Poznaniu (udział w ćwiczeniach laboratoryjnych, np. poznawanie procesów otrzymywania kremów, szamponów, płynów do mycia naczyń)
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • olimpiady i konkursy przyrodniczo – chemiczne
    • udział w rożnych wydarzeniach społeczno – kulturalnych, także związanych z profilem klasy, np. wystawy, muzea, teatr i kino i inne)

 

KLASA 1/2 LINGWISTYCZNA  (z rozszerzonym jęz. angielskim i jęz. niemieckim)

  • Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski, jęz. niemiecki, jęz. polski, geografia
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, geografia
  • Języki obce: jęz. angielski, jęz. niemiecki
  • Współpraca z :
    • Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych ( WNGiG) UAM (uczniowie biorą udział w licznych wykładach, zajęciach edukacyjnych i językowych, wykładach otwartych organizowanych przez uczelnię)
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • Projekt MEMORAMUS
    • Projekt „ Śladami Solidarności” poświęcony najnowszej historii
  • Wymiany i wyjazdy zagraniczne:
    • wymiana polsko – niemiecka ( Bonn, Wuppertal)
    • wyjazdy kulturoznawcze i okazjonalne do miast w Niemczech ( Berlin, Drezno)
  • Udział w imprezach kulturoznawczych:
    • olimpiady i konkursy języka niemieckiego i angielskiego
    • bieżące imprezy dotyczące kultury i filmu niemieckiego i angielskiego
    • Imprezy poszerzające wiedzę o literaturze i kulturze niemieckiej ( GOETHE Instytut i Instytut Austriacki) i angielskiej

 

KLASA 1/3 LINGWISTYCZNA (z rozszerzonym jęz. angielskim i jęz. hiszpańskim)

  • Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski, jęz. hiszpański, historia
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, historia
  • Przedmiot uzupełniający: zajęcia artystyczne
  • Języki obce: jęz. angielski, jęz. hiszpański
  • Współpraca z :
    • Instytutem Filologii Romańskiej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (uczniowie biorą udział w wykładach, zajęciach edukacyjnych i językowych, wykładach otwartych organizowanych przez uczelnię)
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • wyjazd językowy do Hiszpanii
    • udział w konkursach i olimpiadach językowych
    • poznawanie geografii, historii i kultury krajów hiszpańskojęzycznych
    • cykliczne wyjścia do Teatru Nowego na najnowsze spektakle
    • udział w licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez miasto
    • projekt „ Śladami Solidarności” i „ Memoramus”, marsze pamięci do Katynia

 

KLASA 1/4 HUMANISTYCZNO – MEDIALNA

  • Przedmioty rozszerzone: jęz. polski, jęz. angielski, historia
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, historia
  • Przedmiot uzupełniający: edukacja medialna
  • Języki obce : jęz. angielski, jęz. hiszpański
  • Współpraca z :
    • Wydziałem Filologii Polskiej UAM (uczniowie w ramach klasy patronackiej biorą udział w licznych wykładach, zajęciach edukacyjnych i warsztatach organizowanych przez pracowników polonistyki)
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • cykliczne wyjścia na najnowsze przedstawienia do Teatru Nowego w ramach edukacji kulturalnej
    • szeroko pojęta edukacja medialna ( współczesne nośniki kultury, kultura masowa a kultura wysoka z wykorzystaniem technik audiowizualnych)
    • poszerzanie wiedzy o współczesnych mediach ( prasa, radio, telewizja, internet itp.)
    • konkursy i olimpiady przedmiotowe
    • udział w rożnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w mieście

 

KLASA 1/5 MATEMATYCZNO – GEOGRAFICZNA

  • Przedmioty rozszerzone: matematyka, geografia, informatyka
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, geografia
  • Języki obce: jęz. angielski, jęz. niemiecki
  • Współpraca z:
    • Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych (WNGiG)(uczniowie biorą udział w cyklicznych wykładach, zajęciach i warsztatach organizowanych na wydziale geograficznym)
    • Wydziałem Zarządzania (UE)(zajęcia edukacyjne zapoznające uczniów z najnowszymi zasadami i technikami funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw)
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • konkursy i olimpiady z przedmiotów ścisłych
    • udział w rożnych wydarzeniach społeczno – kulturalnych, także związanych z profilem klasy, np. wystawy, muzea, teatr i kino i inne)

 

KLASA 1/6   WSCHODOZNAWCZA

GRUPA I POLSKA – WSCHÓD

  • Przedmioty rozszerzone: jęz. rosyjski, jęz. angielski, historia
  • Przedmioty przy przyjęciu punktowane: j.polski, matematyka, j. obcy nowożytny, historia
  • Przedmiot uzupełniający: kultura krajów rosyjskojęzycznych
  • Języki obce: jęz. angielski, jęz. rosyjski
  • Współpraca z :
    • Instytutem Wschodnim i Filologią Rosyjską
    • Konsulatem Federacji Rosyjskiej
    • Akademickim Gimnazjum przy Państwowym Uniwersytecie w Sankt-Petersburgu
    • Ogólnokształcącą Szkołą Średnią nr 2 w Majkainie w Kazachstanie
    • Specjalistyczną Szkołą nr 53 w Kijowie
    • Stowarzyszeniem MEMORAMUS
    • Gimnazjum nr 51 w Poznaniu
  • Programy i projekty edukacyjne:
    • Współpraca z MEMORAMUS, „ Śladami Solidarności” poświęcony historii najnowszej
    • Projekt Polsko- Ukraińskiej i Polsko – Rosyjskiej wymiany młodzieży
    • Trwała Pamięć Pokoleń- Opieka nad Cmentarzem w Kazachstanie
  • Wymiany i wyjazdy zagraniczne:
    • wymiana ze szkołami w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie
    • wyjazdy do Smoleńska, Katynia, do Moskwy, na Białoruś
  • Konkursy i olimpiady:
    • konkurs Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „ Zostań Wschodoznawcą”, Olimpiada Języka Rosyjskiego
    • Udział w imprezach o charakterze kulturoznawczym:
    • Dni Kultury Wschodniosłowiańskiej, Wiosna Ukraińska
    • Lekcje muzealne w Muzeum Górków w Szamotułach i zwiedzanie Muzeum Ikon
    • bieżące imprezy o charakterze kulturoznawczym, spotkania z pracownikami i studentami studiów wschodnich, podróżnikami oraz udział w prezentacjach multimedialnych na temat krajów rosyjskojęzycznych.

GRUPA II  DWUJĘZYCZNA

  • Grupa  dwujęzyczna z językiem rosyjskim jest nowością w ofercie edukacyjnej XI Liceum.
  • Skierowana jest do młodzieży ze znajomością tego języka. Nabór do klasy odbywa się na podstawie sprawdzianu kompetencji językowych.
  • W klasie dwujęzycznej młodzież realizuje program nauki w liceum, kontynuując też naukę drugiego języka obcego – j. angielskiego.
  • Zajęcia z praktycznej znajomości języka rosyjskiego obejmują również przygotowanie do rozumienia treści i komunikacji językowej z przedmiotów nauczanych dwujęzycznie. Przedmioty nauczane bilingwalnie to geografia i historia. Oprócz bardzo dobrej znajomości języka rosyjskiego młodzież zdobywa szeroką wiedzę na temat kultury rosyjskiej i realiów.
  • Zajęcia z języka rosyjskiego odbywają się z podziałem na grupy, prowadzone są przez co najmniej dwóch nauczycieli – także przez rodzimego użytkownika języka (native speaker’a).
  • Nauka kończy się egzaminem umożliwiającym uzyskanie certyfikatu TELC (The European Language Certificate) lub TORFL-TRKI (Państwowego Certyfikatu Federacji Rosyjskiej – Test z języka rosyjskiego jako obcego).
  • Edukacja w klasie dwujęzycznej trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym, w trakcie którego młodzież ma możliwość zdawać dodatkowe egzaminy pisemne z wybranych przedmiotów w języku rosyjskim.
  • Realizacji programu nauczania w klasie dwujęzycznej sprzyja współpraca XI LO z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (Instytut Wschodni oraz Instytut Filologii Rosyjskiej), Stowarzyszeniem Memoramus, Konsulatem Federacji Rosyjskiej, Gimnazjum nr 50. Szkołami partnerskimi XI LO są Akademickie Gimnazjum przy Państwowym Uniwersytecie w Sankt-Petersburgu, Specjalistyczna Szkoła nr 53 w Kijowie i Ogólnokształcąca Szkoła Średnia nr 2 w Majkainie (Kazachstan). Nasze Liceum aktywnie uczestniczy w realizacji licznych programów i projektów edukacyjnych, np. w polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży
  • Dodatkowe wymagania: sprawdzian kompetencji językowych w formie pisemnej